niedziela, 30 czerwca 2019

Prosty obiad: placki ziemniaczane z czosnkiem niedźwiedzim i por gotowany na parze

Prostota w przygotowaniu obiadów, to jest to co bardzo lubię. Pora zazwyczaj jadałam surowego w surówce. Na gotowanie pora wpadłam już jakiś czas temu. Tak przygotowany jest pyszny. Wystarczy go polać masłem lub oliwą i lekko posolić. Tak smakuje najlepiej.


Składniki (1 porcja):

  • 2 ziemniaki,
  • 1 jajko,
  • 2 łyżki mąki, 
  • czosnek niedźwiedzi,
  • 1 por - część biała,
  • olej do smażenia
  • 1 łyżka oliwy do polania pora
  • czarnuszka, 
  • sól.
Wykonanie:
Pora umyć dokładnie, ugotować na parze - zajmie to około 15-20 minut. W tym czasie umyć ziemniaki, obrać i zetrzeć na tarce. Dodać jajko, mąkę i sól i dokładnie wymieszać ciasto na placki. Placki upiec. Z tej porcji wyjdzie 5-6 placków. Placki wyłożyć na ręcznik papierowy, aby odsączyć z oleju. Na talerz wyłożyć placki oraz pora, polać go masłem lub oliwą, posypać czarnuszką i solą.



sobota, 29 czerwca 2019

Ziołowe herbatki – płatki dzikiej róży

Od zawsze, a częściej od jakiegoś roku, sięgam po zioła. Z dzieciństwa pamiętam lipę na przeziębienie, miętę na żołądek, rumianek także na trawienie, piołun na apetyt, koper włoski na wzdęcia i dziecięce kolki i wiele innych. Dziś repertuar ziół, które piję znacznie się zwiększył. Dziś polecam herbatkę z płatków dzikiej róży.

Według literatury zielarskiej płatki róży zawierają wiele cennych i rzadkich pierwiastków oraz związków mineralnych, flawonoidów, olejki eteryczne, karoteny i witaminy. Można ich używać jako uszlachetniający dodatek do każdego rodzaju herbat, napojów, deserów, można także pić jako samą herbatkę. Dodanie do kąpieli znakomicie wpływają na stan skóry, uelastyczniają ją i ujędrniają, pomagają pozbyć się podrażnień oraz stanów zapalnych.


"Dzika róża (łac. Rosa canina L.) Inne nazwy: róża pospolita, polna róża, cierniowa róża, szypszyna.

Róża dzika występuje na skraju lasów, na zrębach, przy drogach, na miedzach, w zaroślach, na wszelkich nieużytkach, często sadzona jest w parkach i ogrodach jako krzew ozdobny i jako żywopłot.
Róża jest jedną z najdawniej stosowanych w lecznictwie roślin. Znana była już lekarzom starożytnym. Rzymskie patrycjuszki pielęgnowały cerę maseczkami z płatków róży.
Również w lecznictwie ludowym wielu krajów owoce i kwiaty róży miały szerokie zastosowanie. We Francji kwiat róży stosowano jako lek przeciwszkorbutowy, przeciw robakom, przy hemoroidach i jako środek ogólnie wzmacniający. W Bułgarii kwiat róży używany jest do dziś w schorzeniach przewodu pokarmowego, do płukań przy zapaleniu jamy ustnej i gardła oraz spojówek. Jako antyseptyk przy zapaleniu spojówek stosowana jest tu również woda różana przygotowywana przez rozpuszczenie olejku różanego w wodzie.  W rosyjskim lecznictwie ludowym kwiat róży jest zalecany w chorobach płucnych, w zapaleniu górnych dróg oddechowych, w chorobach przeziębieniowych, a także w chorobach przewodu pokarmowego np. w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka itp. Roztartym kwiatem posypywano trudno gojące się rany.
We współczesnej medycynie owoc róży stosowany jest przy biegunce, nieżytach przewodu pokarmowego, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, chorobach zakaźnych, chorobach przeziębieniowych, w okresie rekonwalescencji, zalecany jest również kobietom ciężarnym i karmiącym matkom. Ponadto przy bezsenności i w stanach pobudzenia nerwowego.
Poza lecznictwem owoc róży ceniony jest w gospodarstwie domowym i przetwórstwie spożywczym do wytwarzania soków, koncentratów witaminowych, syropów, win, herbatek ziołowych itp."

Więcej o dzikiej róży poczytać można w „Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie” Mateusz Emanuel Senderski strona 539-542

Uwaga! Zioła, jak wszystko w nadmiarze, mogą szkodzić. Zawsze warto konsultować się z lekarzem, gdy przyjmujemy leki syntetyczne i chcemy jeszcze zażywać zioła.

*Podane tu informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła i naturalne produkty mogą silnie działać na ludzki organizm, wchodzić w interakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed stosowaniem ziół i innych naturalnych produktów należy skonsultować się ze specjalistą.


środa, 26 czerwca 2019

Prosty obiad: pstrąg, groszek cukrowy, ziemniaki

Bardzo lubię proste i szybkie w przygotowaniu obiady. Najchętniej gotuję na parze, bo w tym samym czasie mogę ugotować dwie rzeczy, np. na parze groszek cukrowy, a w wodzie - ziemniaki. Jednocześnie piekę pstrąga i przygotowanie całego obiadu zajmuje mi około 45 minut.


Składniki (dla 2 osób):

  • 2 pstrągi,
  • 6 ziemniaków średnich,
  • 250 gram groszku cukrowego,
  • 2 łyżki masła, 
  • 4 plastry cytryny,
  • zioła do smaku.
Wykonanie:
Groszek myjemy, odcinamy, albo i nie końcówki z obu stron, kroimy na pół, albo i nie - będzie szybciej. Ziemniaki myjemy obieramy i wrzucamy do gotującej się wody w garnku do gotowania na parze, gdzie w do sitka na górze wrzucamy groszek. Groszek ugotuje nam się w 15 minut, ziemniaki w około 20-25. Pstrąga myjemy, solimy lub obsypujemy ziołami, do środka ryb wkładamy po łyżce masła, a na wierzch układamy plastry cytryny. Umieszczamy w naczyniu żaroodpornym i pieczemy przez 20-25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Gotowe. Smacznego



niedziela, 23 czerwca 2019

Katarzyna Grochola "Pocieszki" i wiele innych do przeczytania

Znów mi urosła górka książek do przeczytania. I z przyjemnością zabiorę się za nią, po długim okresie odmawiania sobie czytania dla przyjemności. Były inne zajęcia, a mianowicie studia podyplomowe na SGGW „Rośliny i surowce roślinne dla zdrowia – jakość i wykorzystanie” i na czytanie dla przyjemności zbrakło czasu. Teraz nadrabiam te zaległości. Co prawda jest wśród tych książek jedna pozycja o ziołach, bo po zdanym egzaminie nie zamierzam porzucać pogłębiania wiedzy o ziołach.




czwartek, 13 czerwca 2019

Brownie z truskawkami

Czekolada i truskawki w jednym. To lubię. Sezon na truskawki w pełni, więc na pewno jeszcze u mnie zagości to niezwykle proste, szybkie i smaczne ciasto. Przepis z niezawodnego bloga Kwestii Smaku - przepisy z tego bloga zawsze wychodzą!


Składniki:
  • 200 g masła,
  • 200 g gorzkiej czekolady,
  • 3 jajka
  • 250 g drobnego cukru,
  • 135 g mąki,
  • kilka truskawek do dekoracji,
  • 100 g czekolady mlecznej do dekoracji.
Wykonanie:
Masło stopić w małym rondelku na wolnym ogniu, dodać połamaną gorzką czekoladę i razem roztopić, cały czas mieszając. W oddzielnej misce zmiksować całe jaka z cukrem. Dodać roztopioną masę czekoladową, nieco schłodzoną i razem zmiksować. Na koniec dodać przesianą na sitku mąkę i razem wszystko zmiksować. Ciasto wyłożyć na blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia (o wymiarach 21 cm x 28 cm, u mnie blacha od prodiża). Udekorować plasterkami truskawek i pokrojoną w małe kawałeczki czekoladą mleczną. Piec w piekarniku nagrzanym do 160 stopni Celsjusza przez 35 minut.

(tu wygląd ciasta przed upieczeniem - piękny, prawda?)