środa, 30 października 2019

Szybka konfitura z żurawiny

Gdy nadchodzi jesień, czkam na żurawinę. W tym roku też. I jak tylko się pojawia, przygotowuję z niej szybką konfiturę. Nie pasteryzuję, bo zużywam ją niemal od razu, przede wszystkim do porannej owsianki, ale też do naleśników i innych deserów.


Składniki:

  • 500 g świeżej żurawiny,
  • 5 czubatych łyżek cukru.
Wykonanie:
żurawinę opłukać na sicie. Włożyć do garnka o grubym dnie, można na dno wlać odrobinę wody, dodać cukier i wymieszać. Gotować pod przykryciem na wolnym ogniu od czas do czasu mieszając, gdy większość owoców popęka zdjąć przykrywkę i gotować jeszcze 2-3 minuty, cały czas mieszając, aż prawie wszystkie owoce się rozpadną. Przekładać do wyparzonych słoiczków, zakręcić odwrócić do góry dnem. Jeśli chcemy konfiturę przechować dłużej trzeba ją pasteryzować, jeśli nie, to wystarczy przechowywać w lodówce i po otwarciu zużyć w ciągu tygodnia.








sobota, 19 października 2019

Omlet z serkiem waniliowym i granatem

Od czasu do czasu lubię zjeść omlet. Na blogu pokazywałam już omlety: ten z jabłkami, ten z gruszkami i ten z warzywami. Można je robić w wersji bezglutenowej z mąką ryżową, kukurydzianą, jaglaną lub inną bezglutenową. Ten jest z mąką pszenną na słodko z serkiem i pysznym dojrzałym granatem.


Składniki (2 omlety):

  • 2 jajka,
  • 4 łyżki mleka, 
  • 2 łyżki mąki,
  • szczypta soli, 
  • 2 łyżeczki cukru,
  • 1 serek waniliowy,
  • garść owoców granatu,
  • 2 łyżki oleju rzepakowego do smażenia.
Wykonanie:
Jajka umyć, rozbić do miski, dodać mleko, cukier, sól i roztrzepać ręczną trzepaczką. Następnie dodać mąkę i dokładnie wymieszać, aby nie było grudek. Na średnim ogniu rozgrzać na patelni 1 łyżkę oleju, wlać połowę masy i czekać aż się zetnie i lekko zbrązowieje, delikatnie przewrócić na drugą stronę i piec do lekkiego zbrązowienia. Przełożyć na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu, następnie przełożyć na drugi talerz. W ten sam sposób usmażyć drugiego placka. Na środek placków wyłożyć serek, posypać granatem. Smacznego.



czwartek, 17 października 2019

Ziołowa herbatka - Rumianek pospolity

Kto nie zna rumianku? Chyba nie ma takiej osoby, która by w dzieciństwie nie była pojona taką herbatką. I słusznie, bo to cenne zioło. Pomaga na bóle brzucha u niemowląt, na choroby przewodu pokarmowego, nerek i w zaburzeniach wydzielania żółci. Na zdjęciu herbata z całych koszyczków rumianku. Oczywiście do przecedzenia przez sitko po zaparzeniu. A parzymy pod przykryciem około 15 minut.



"Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla L.) Inne nazwy: rumianek lekarski, rumianek pachnący, rumianek prawdziwy, kamelki, maruna

Roślina jednoroczna dziko występująca w Europie oraz na terenie Uralu, Kaukazu, Azji Mniejszej, Iranu, Afganistanu i Indii. Zawleczony do Ameryki Północnej i Australii.
Rumianek jest jednym z najstarszych leków, opisany był we wszystkich dziełach medycznych starożytności. Dioskorydes zalecał go jako środek łagodzący bóle brzucha i przeciwzapalny. Zewnętrznie stosowano go do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek oraz do okładów przy oparzeniach.
Obecnie jest również bardzo szeroko stosowany w lecznictwie przede wszystkim jako środek rozkurczowy i przeciwzapalny w chorobach przewodu pokarmowego m.in. w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Także w chorobach nerek i zaburzeniach wydzielania żółci. Herbatki z rumianku są niezastąpione przy bólach brzucha u niemowląt.
Zewnętrznie znajduje zastosowanie do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, do przemywania oczu, w chorobach kobiecych, w stanach zapalnych, podrażnieniach skóry i oparzeniach.
W wielu krajach napar z rumianku pity jest zamiast herbaty.
Duże znaczenia ma również rumianek w kosmetyce. Stosowany jest m.in. do produkcji płynów do mycia włosów, płynów do kąpieli, upiększających maseczek ziołowych, past do zębów, kremów, balsamów itp."



*Podane tu informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła i naturalne produkty mogą silnie działać na ludzki organizm, wchodzić w interakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed stosowaniem ziół i innych naturalnych produktów należy skonsultować się ze specjalistą.

poniedziałek, 7 października 2019

Letni migawki kulinarne 2019

Po lecie już tylko wspomnienia, także te kulinarne :-) Zapraszam na kilka inspiracji - dania te można przygotować także jesienią. Smakować będą np. placki ziemniaczane z kurkami, a można je zrobić także z innymi grzybami.

(będzie dżem z papierówek i małosolne ogórki)

(gotowe - dżem z papierówek, ogórki małosolne)

(sałatka: miks sałat, pomidor, groszek zielony z puszki, pomidor, ser kozi)

(najprostsze spaghetti z prostym sosem pomidorowym z ziołami)

(halibut smażony na maśle, kasza gryczana, marchewka gotowana)

(kanapka z kozim serem, pomidor, awokado, roszponka)

(owsianka z pestkami dyni, siemieniem lnianym, bananem i borówkami)

(będzie dżem z moreli)

(owsianka z orzechami z morelami)

(gotowy dżem z moreli)

(proste ciasto z jagodami)

(duszone warzywa: papryka, cukinia, groszek cukrowy, pomidory, cebula, czosnek)

(ww. duszone warzywa w towarzystwie ziemniaków i zsiadłego mleka)

(marchewka gotowana na parze z ziołami i oliwą)

(pomidorek-serduszko wychodowany w szklarni mojej mamy)

(piknik rowerowy z takimi dobrociami)

(placki ziemniaczane z sosem kurkowym)

(mała czarna na mieście - Konstancin Jeziorna Park Zdrojowy)

(duszone warzywa: kalafior, bakłażan, pomidor, cebula, czosnek)

(placki ziemniaczane z sosem czosnkowym)

(będą falafele)

(gotowy pyszny falafel)

(szarlotka i kawusia)

(spagheti z mięsem i czarnymi oliwkami)