sobota, 17 października 2020

Pieczone frytki z ziołami

W jesienne, chłodne niedzielne popołudnie dobrze smakuje coś ciepłego. Naszła mnie ochota na frytki. Ale nie takie zwyczajne, o nie! Dodałam do nich ulubione zioła i przyprawy i upiekłam w piekarniku.  


Składniki:

  • 6 większych ziemniaków, 
  • 3 łyżki oliwy lub oleju rzepakowego,
  • ulubione zioła po szczypcie: czosnek niedźwiedzi, kurkuma, tymianek, oregano, kozieradka, bazylia, kminek rzymski.
  • sól, po upieczeniu frytek do smaku.

Wykonanie:
Piekarnik nagrzać do 180 stopni Celsjusza. Ziemniaki umyć, obrać. Pokroić na długie paski dość grube. Do miski wlać olej, dodać wszystkie zioła i przyprawy i wszystko wymieszać. Wrzucić pokrojone frytki i wymieszać z olejem i ziołami. Na blasze od piekarnika wyłożyć papier do pieczenia, na to przełożyć frytki. Wstawić do piekarnika i piec do miękkości, około 25 minut. Można je w trakcie pieczenia przewracać, ale ja tego nie robiłam. Po wyjęciu z piekarnika posolić. Smacznego. 



wtorek, 13 października 2020

Kwiaty wczesnego lata

Aura za oknem jest iście jesienna i to w tym wydaniu, za którym nie przepadam: bardzo wietrznie i deszczowo. Miło jest wtedy posiedzieć przy ogniu i taką możliwość mam, odkąd powróciłam na Mazury. Dziś zatęskniłam za słonecznym, ciepłym latem, za jego kolorami. 


















czwartek, 8 października 2020

Ziołowa herbatka - nagietek lekarski

Herbatka z kwiatka? Ano tak! Smaczna i zdrowa. Nagietek lekarski ma działanie: ściągające, antyseptyczne, grzybobójcze, przeciwzapalne, przyśpieszające gojenie ran, regulujące miesiączkowanie. 

Herbatkę łatwo przygotować, do kubka wsypać 1 łyżeczkę suszonych płatków nagietka lekarskiego, zalać wrzątkiem. Zaparzać 15 minut pod przykryciem, następnie przecedzić. Smacznego.




„Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis L.) Inne nazwy: nogietek lekarski, n. ogrodowy, stulik, paznokietek, miesięcznica, pazurek, miesiączek, złocień

Roślina jednoroczna pochodząca z regionu śródziemnomorskiego, uprawiana jako ozdobna w ogrodach, niekiedy zdziczała.

Uprawiany był już w starożytności. Nalewka z kwiatu nagietka używana była w schorzeniach wątroby, pęcherzyka żółciowego i śledziony, przy żółtaczce, skurczach żołądka i nadciśnieniu, kaszlu, chorobach serca oraz kamieniach nerkowych.

W lecznictwie ludowym kwiatów nagietka używano na skaleczenia, ropiejące rany, owrzodzenia oraz do płukania jamy ustnej i gardła przy anginie. Świeże liście przykładano na brodawki i „gniotki”.

Obecnie napar z kwiatów nagietka stosuje się przy nieżytach i stanach pooperacyjnych żołądka, jelit, dróg żółciowych oraz przy niedokwaśności, a zewnętrznie na rany, stłuczenia, oparzenia, odmrożenia i stany zapalne skóry.

W kuchni płatki nagietka używane są do podbarwiania na żółto serów, masła i innych produktów spożywczych.

W kosmetyce kwiat nagietka stosuje się w postaci naparu do przemywania skóry z różnego rodzaju wyprysków i wągrów. Okłady ze zgniecionych płatków działają łagodząco na podrażnioną ukąszeniami owadów skórę. Dawniej płatkami nagietka z dodatkiem ługu farbowano włosy na kolor rudy.

Płatków używano również do barwienia tkanin. Nagietek jest rośliną miodo- i pyłkodajną.”

źródło: http://podlaskiogrod.pl/Gatunki-roslin/Astrowate,7/Nagietek-lekarski,548


*Podane tu informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła i naturalne produkty mogą silnie działać na ludzki organizm, wchodzić w interakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed stosowaniem ziół i innych naturalnych produktów należy skonsultować się ze specjalistą.


czwartek, 1 października 2020

Sok z aronii

O konieczności wzmacniania odporności, zwłaszcza obecnie, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Moim zdaniem, najlepiej do tego nadają się składniki pochodzące z natury, jak czosnek, miód, zioła i wiele innych. Dziś polecam aronię, a właściwie sok z owoców aronii. Ma całą gamę dobroczynnych właściwości, ale są też przeciwskazania. 

Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy nazywana jest rośliną młodości. Sok z aronii korzystnie wpływa na wygląd skóry, a także włosów czy paznokci, które też ulegają procesom starzenia. Ponadto w aronii znajdują się  m.in. witaminy B2, B3, B9 – kwas foliowy, a także dużą dawkę witaminy C, E i PP. Wykazuje także właściwości obniżające ciśnienie krwi, a to z kolei zapobiega miażdżycy i chorobom serca. A do tego składniki zawarte w aronii wzmacniają naczynia krwionośne, więc chroni przed żylakami.

Oprócz witamin aronia ma także wiele minerałów. Są to między innymi: wapń, żelazo, molibden, miedź, mangan, bor, jod, fosfor, potas i cynk. Zawartość tych minerałów w aronii sprawia, że sok z aronii wspomaga regulowanie poziomi glukozy we krwi, łagodzić stres, a nawet stany napięcia nerwowego. Bioflawonoidy zawarte w aronii oddziałują korzystnie na wzrok. Z kolei antocyjany z soku z aronii obniżają zły cholesterol LDL, a podwyższają dobry cholesterol HDL. 

Przeciwskazania: niskie ciśnienie tętnicze krwi, nadkwasota żołądka, wrzody żołądka, stany zapalne żołądka i dwunastnicy, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki, zaparcia.


Składniki:

Podaję proporcje na 1 kg owoców aronii, łatwo można przeliczyć ile potrzeba wody i cukru, w zależności od liczby kilogramów owoców, którą dysponujemy.

  • 1 kg owoców aronii, (miałam 2,5 kg owoców i wyszło mi 9 słoiczków od dżemu – jak na zdjęciu),
  • 500 g cukru,
  • garść liści aronii, wiśni lub jeżyny,
  • sok z połowy cytryny,
  • 500 ml wody.

Wykonanie:

Aronię umyć pod bieżącą wodą, oderwać szypułki, najlepiej zrobić to w rękawiczkach, bo mocno farbuje. Umieścić w garnku, dodać liście wiśni i zalać wodą. Całość zagotować i gotować na średnim ogni około 40 minut. Następnie ostudzić i przelać sok przez sito, dodać cukier i sok z cytryny i ponownie zagotować. Mieszać, aby cukier się nie przypalił. Gdy cały cukier się rozpuści a syrop zacznie się lekko gotować i od razu przelać go do wyparzonych i osuszonych słoików, od razu zakręcić i odstawić do góry nogami. Gdy wystygną należy je pasteryzować. Do garnka wlać zimną wodę, nie może sięgać wyżej niż 3/5 wysokości słoika, doprowadzić do wrzenia. Następnie gotować przez około 20 minut. Pić nie więcej niż 50 ml dziennie czystego soku. Można go dodać do wody lub letniej herbaty.  



*Podane tu informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła i naturalne produkty mogą silnie działać na ludzki organizm, wchodzić w interakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed stosowaniem ziół i innych naturalnych produktów należy skonsultować się ze specjalistą.