czwartek, 1 października 2020

Sok z aronii

O konieczności wzmacniania odporności, zwłaszcza obecnie, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Moim zdaniem, najlepiej do tego nadają się składniki pochodzące z natury, jak czosnek, miód, zioła i wiele innych. Dziś polecam aronię, a właściwie sok z owoców aronii. Ma całą gamę dobroczynnych właściwości, ale są też przeciwskazania. 

Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy nazywana jest rośliną młodości. Sok z aronii korzystnie wpływa na wygląd skóry, a także włosów czy paznokci, które też ulegają procesom starzenia. Ponadto w aronii znajdują się  m.in. witaminy B2, B3, B9 – kwas foliowy, a także dużą dawkę witaminy C, E i PP. Wykazuje także właściwości obniżające ciśnienie krwi, a to z kolei zapobiega miażdżycy i chorobom serca. A do tego składniki zawarte w aronii wzmacniają naczynia krwionośne, więc chroni przed żylakami.

Oprócz witamin aronia ma także wiele minerałów. Są to między innymi: wapń, żelazo, molibden, miedź, mangan, bor, jod, fosfor, potas i cynk. Zawartość tych minerałów w aronii sprawia, że sok z aronii wspomaga regulowanie poziomi glukozy we krwi, łagodzić stres, a nawet stany napięcia nerwowego. Bioflawonoidy zawarte w aronii oddziałują korzystnie na wzrok. Z kolei antocyjany z soku z aronii obniżają zły cholesterol LDL, a podwyższają dobry cholesterol HDL. 

Przeciwskazania: niskie ciśnienie tętnicze krwi, nadkwasota żołądka, wrzody żołądka, stany zapalne żołądka i dwunastnicy, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki, zaparcia.


Składniki:

Podaję proporcje na 1 kg owoców aronii, łatwo można przeliczyć ile potrzeba wody i cukru, w zależności od liczby kilogramów owoców, którą dysponujemy.

  • 1 kg owoców aronii, (miałam 2,5 kg owoców i wyszło mi 9 słoiczków od dżemu – jak na zdjęciu),
  • 500 g cukru,
  • garść liści aronii, wiśni lub jeżyny,
  • sok z połowy cytryny,
  • 500 ml wody.

Wykonanie:

Aronię umyć pod bieżącą wodą, oderwać szypułki, najlepiej zrobić to w rękawiczkach, bo mocno farbuje. Umieścić w garnku, dodać liście wiśni i zalać wodą. Całość zagotować i gotować na średnim ogni około 40 minut. Następnie ostudzić i przelać sok przez sito, dodać cukier i sok z cytryny i ponownie zagotować. Mieszać, aby cukier się nie przypalił. Gdy cały cukier się rozpuści a syrop zacznie się lekko gotować i od razu przelać go do wyparzonych i osuszonych słoików, od razu zakręcić i odstawić do góry nogami. Gdy wystygną należy je pasteryzować. Do garnka wlać zimną wodę, nie może sięgać wyżej niż 3/5 wysokości słoika, doprowadzić do wrzenia. Następnie gotować przez około 20 minut. Pić nie więcej niż 50 ml dziennie czystego soku. Można go dodać do wody lub letniej herbaty.  



*Podane tu informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła i naturalne produkty mogą silnie działać na ludzki organizm, wchodzić w interakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed stosowaniem ziół i innych naturalnych produktów należy skonsultować się ze specjalistą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz