Nie wyobrażam sobie lata na Mazurach bez spróbowania kurek. Podobnie jest z leśnymi jagodami. To must have letniej kuchni. Przepis na sos kurkowy znajdziecie na tym blogu tu. Reszta to prosta sprawa, rybę myjemy i układamy na papierze do pieczenia w żaroodpornym naczyniu, oddajemy masło, sól, ulubione zioła, u mnie czosnek niedźwiedzi i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez 20 minut. W tym czasie ugotuje nam się bób, który podajemy polany oliwą i posypany suszonym tymiankiem. Młode ziemniaki gotujemy w wodzie. I obiad gotowy. Smacznego.
poniedziałek, 17 sierpnia 2020
niedziela, 9 sierpnia 2020
Olej z nagietka lekarskiego
Na pomysł, żeby zrobić olej z kwiatów nagietka lekarskiego wpadłam po obejrzeniu jednego z videoblogów Kasi Bellingham, w który m.in. wspomina o tym, jak ten olej przygotować i podała przepis. A że mam w swoim ogrodzie mnóstwo nagietka, to wzięłam się do od razu do dzieła. Tzn. najpierw kupiłam olej z pestek winogron. W innych internetowych źródłach znalazłam, że można użyć także oleju słonecznikowego.
Składniki:
- 1 szklanka kwiatków nagietka,
- 1 szklanka oleju z pestek winogron.
Wykonanie:
Kwiaty zrywamy w południe, aby były w pełni rozkwitnięte. Wieczorem zamykają swoje kielichy. Możemy użyć samych płatków lub z zieloną częścią kwiatu. Słoik myjemy, wyparzamy i osuszamy. Umieszczamy w nim kwiaty i zalewamy olejem. Przechowujemy w ciemnym miejscu przez 4 tygodnie. Codziennie należy potrząsać słoikiem, aby przemieszać kwiaty i olej. Po tym czasie przecedzamy olej i zamykamy szczelnie w ciemnym słoiczku lub butelce. Używamy do przecierania ran, oparzeń, wcieramy w miejsca, gdzie mamy żylaki lub pajączki, przecieramy nasączonym olejem wacikiem twarz.
O nagietku lekarskim i jego właściwościach przeczytacie tu: http://podlaskiogrod.pl/Gatunki-roslin/Astrowate,7/Nagietek-lekarski,548
*Podane tu informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła i naturalne produkty mogą silnie działać na ludzki organizm, wchodzić w interakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed stosowaniem ziół i innych naturalnych produktów należy skonsultować się ze specjalistą.
poniedziałek, 3 sierpnia 2020
Prosty obiad: pieczony łosoś, kasza bulgur i dynia
- porcja łososia około 300 g.,
- dynia piżmowa około 400 g.,
- 100 g kaszy bulgur,
- kilka plastrów cytryny,
- kilka gałązek świeżego tymianku,
- natka pietruszki,
- koperek,
- szczypta suszonego tymianku,
- sól i pieprz,
- 2 łyżki oliwy,
- 1 łyżka masła.