wtorek, 27 sierpnia 2019

Zupa krem z ciecierzycy

Tylko 3 składniki i mamy pyszną pożywną zupę: ciecierzyca, ziemniaki i cebula. I zioła oczywiście. Nie muszę dodawać, że robi się ją ekspresowo. A ciecierzyca, zwana też cieciorką, jest bardzo zdrowa, o czym poniżej:

"Średnia wartość energetyczna ugotowanej ciecierzycy w 100 gramach wynosi 164 kcal. Zawartość białka ogółem to 8,86 gramów, 2,56 g tłuszczów i 19,80 g węglowodanów przyswajalnych, w tym cukry proste 4,8 g. Błonnik stanowi 7,6 g i jest to głównie frakcja nierozpuszczalna. Na szczególną uwagę zasługuje kwas foliowy - w 100 g gotowanej ciecierzycy jest go aż 172 μg, czyli prawie 50% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę dla osoby dorosłej."




Składniki na 2 porcje (2 talerze zupy):
  • 1 średnia cebula biała,
  • 2-3 średniej wielkości ziemniaki pokrojone w drobną kostkę,
  • pół szklanki ugotowanej cieciorki (lub jak u mnie ze słoika),
  • ząbek czosnku,
  • szczypta imbiru, kurkumy, ostrej papryki,
  • świeży tymianek - 2-3 gałązki - ale same listeczki bez zdrewniałej łodyżki,
  • sól do smaku,
  • 2 łyżki masła,
  • 2 łyżki oliwy,
  • 1,5 litra wrzątku.

Wykonanie:

Ugotować wodę. Cebulę obrać i pokroić w kosteczkę. W garnku o grubym dnie rozpuścić masło i dodać oliwę, na to wrzucić pokrojoną cebulę, zeszklić ją. Dodać pokrojone w drobną kostkę ziemniaki. Smażyć 3-5 minut, mieszając. Dodać zioła i zgnieciony ząbek czosnku. Zalać to wrzątkiem. Gotować do miękkości ziemniaków. Następnie dodać ugotowaną wcześniej ciecierzycę lub ciecierzycę z puszki/słoika i gotować jeszcze 5 minut. Posolić. Odstawić z ognia, nieco przestudzić i jeszcze ciepłą zupę zmiksować blenderem. Smacznego. Można podawać z grzankami, groszkiem ptysiowym lub pieczywem.



sobota, 24 sierpnia 2019

Ziołowe herbatki - Lawenda

Kolejna ziołowa herbatka - lawenda wąskolistna. Koi nerwy, ułatwia zasypianie, pobudza apetyt i przyspiesza trawienie. Można ją pić, można ją "zapakować" w lniany woreczek i wrzucić do szafy z ubraniami, pościelą, itp., można w końcu zrobić z niej bukiet i postawić w wazonie, pięknie się prezentuje i nadaje przyjemny aromat otoczeniu. 

Herbatę przyrządzoną, jak na zdjęciu poniżej parzymy pod przykryciem około 15 minut. A potem oczywiście przecedzamy przez sitko. Na taką filiżankę dajemy 1 płaską łyżeczkę kwiatków.





Lawenda wąskolistna, z łaciny Lavandula angustifolia 'Hidcote'. Inne nazwy: l. lekarska, l. wąskolistna, l. zwykła

Roślina wieloletnia pochodząca z regionu śródziemnomorskiego.
Znana była już w starożytności i używana głównie do aromatyzowania kąpieli, a olejek z niej pozyskiwany – do nacierania ciała w celu pozbycia się wszy. Kwiaty służyły do sporządzania wina lawendowego, które „mózg zimny i żołądek osłabły rozgrzewa, a zawroty głowy oddala”. Ocet lawendowy „serce posila, a przed mdłościami ratuje i pulsa odpędza”, służył również do zwilżania okładów. Lawendę uważano za środek pobudzający, żołądkowy, przeciwreumatyczny i antyseptyczny, używany przy neurastenii, biciu serca, paraliżu, omdleniach i drgawkach. Kwiatami lawendy wypełniano materacyki i woreczki zapachowe, które wkładano do szaf  przeciw molom, a także dodawano do kadzideł. W czasie pierwszej wojny światowej Francuzi olejkiem lawendowym leczyli źle gojące się rany. Obecnie kwiat lawendy stosuje się w celu pobudzenia apetytu i przyspieszenia trawienia. Kwiaty działają żółciopędnie, żółciotwórczo, uspokajająco i bakteriobójczo. Zewnętrznie zaleca się je jako dodatek do kąpieli w leczeniu chorób skóry i nerwobóli. W kuchni kwiatami lawendy przyprawia się pieczeń baranią, niektóre zupy, galaretki, ryby i sałatki. Lawenda jest rośliną miododajną i ozdobną. Nadaje się do nasadzeń w ogródkach skalnych i do formowania niskich rabat. Ścięte i zasuszone kwiatostany bardzo ładnie prezentują się w suchych bukietach.


*Podane tu informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła i naturalne produkty mogą silnie działać na ludzki organizm, wchodzić w interakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed stosowaniem ziół i innych naturalnych produktów należy skonsultować się ze specjalistą.

niedziela, 18 sierpnia 2019

Pieczone ziemniaki z tymiankiem - całe i w talarkach

Pieczone ziemniaki, któż ich nie lubi? A jak prosto i szybko można je przygotować! A jeśli macie w ogródku lub w doniczce świeży tymianek, to koniecznie go do tego dania dodajcie. Całe ziemniaki wcześniej trzeba obgotować, talarki już nie.



Porcja dla 4 osób
Składniki:

  • kilogram ziemniaków średniej wielkości,
  • kilka gałązek świeżego tymianku,
  • oliwa lub olej rzepakowy
  • gotowa przyprawa do ziemniaków, 
  • zioła suszone, po szczypcie: kurkumy, ziół prowansalskich, ostrej papryki, inne ulubione
  • sól.

Wykonanie:
Całe ziemniaki umyć i wyszorować skórkę. Wrzucić do wrzątku i gotować 15-20 minut. Gdy robimy pieczone ziemniaki w talarkach, ziemniaki należy obrać i pokroić w talarki. Ziemniaki ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Do miseczki wsypać zioła i przyprawę do ziemniaków, zalać oliwą i wymieszać. Polać ziemniaki i posolić je, na wierzchu ułożyć gałązki świeżego tymianku. Piec w piekarniku w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez około godzinę, do miękkości ziemniaków. Zjadać jako samodzielne danie lub jako dodatek do obiadu. Wyśmienicie smakują z zsiadłym mlekiem i fasolką szparagową z bułką tartą i masłem.