czwartek, 29 sierpnia 2013

Josh Groban "You Raise Me Up"

Can the music "raise your soul up"?


and another version :-) Celtic Women:


 "You Raise Me Up"

When I am down and, oh my soul, so weary
When troubles come and my heart burdened be
Then, I am still and wait here in the silence,
Until you come and sit a while with me.

You raise me up, so I can stand on mountains
You raise me up, to walk on stormy seas
I am strong, when I am on your shoulders
You raise me up to more than I can be.

You raise me up, so I can stand on mountains
You raise me up, to walk on stormy seas
I am strong, when I am on your shoulders
You raise me up to more than I can be.

You raise me up, so I can stand on mountains;
You raise me up, to walk on stormy seas;
I am strong, when I am on your shoulders;
You raise me up to more than I can be.

You raise me up, so I can stand on mountains;
You raise me up, to walk on stormy seas;
I am strong, when I am on your shoulders;
You raise me up to more than I can be.

wtorek, 27 sierpnia 2013

Szarlotka z mazurskich* antonówek

Kto lubi ciasto z jabłkami? Fraszka najbardziej ze wszystkich lubi kruche ciasta z jabłkami. Szarlotki z dużą ilością jabłek i dużo mniejszą kruchego ciasta. Najprostszy przepis na kruche ciasto Fraszka znalazła gdzieś, nie pamięta już gdzie, czy w starej książce kucharskiej, czy w równie wiekowym i wysłużonym rodzinnym kajecie z przepisami. W każdym razie zapamiętała proporcje i już zawsze używa tego sprawdzonego przepisu.



Składniki kruchego ciasta:

  • 250 g mąki pszennej**,
  • 125 g schłodzonego masła,
  • 100 g cukru pudru,
  • 1 żółtko.

Składniki na masę jabłkową:

  • 1 kilogram jabłek, najlepiej antonówek (są kwaskowate), 
  • 100 g cukru,
  • (do jabłek można dodać rodzynki).

Wykonanie:
Jabłka umyć, obrać, zetrzeć na tarce do warzyw na grubych oczkach, przełożyć do garnka, wsypać cukier i udusić, aż się jabłka rozpadną na dżem. Masę jabłkową ostudzić.

Następnie wszystkie składniki na ciasto kruche włożyć do miski i zagnieść rękoma na gładką masę. Foremkę wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia, lub, gdy takowy nam się skończył, foremkę wysypać mąką lub bułką tartą. Wylepić foremkę ciastem aż na boki, tak, aby utworzyć wystającą krawędź. Następnie ponakłuwać ciasto w wielu miejscach widelcem, aby podczas pieczenia się nie wybrzuszyło. Piekarnik nagrzać do 180 stopni i podpiekać ciasto przez 15 minut. Następnie wyjąć podpieczone ciasto i wyłożyć na nie masę jabłkową. Wierzch ciasta można posypać płatkami migdałowymi. Wstawić ciasto do piekarnika i piec kolejne 20 minut do zrumieniania ciasta. Upieczoną szarlotkę ostudzić, a wtedy nie pozostaje już nic innego, jak zajadać się domowym wypiekiem.



* Aby zdobyć jabłka na tę szarlotkę, Fraszka wdrapała się na drzewo, czego nie robiła od lat. Uczucie... fantastyczne, przenoszące w świat dzieciństwa, gdy łażenie po drzewach było codziennością. Ech... kiedy to było.
** Ciasto można upiec w wersji bezglutenowej używając koncentratu ciasta kruchego niskobiałkowego PKU firmy BEZGLUTEN

sobota, 24 sierpnia 2013

Ukochane Mazury Fraszki

Lato bez Mazur, to dla Fraszki lato stracone. Nie wyobraża ona sobie, żeby nie doświadczyć tego beztroskiego uczucia, jakie towarzyszy jej właśnie tu i tylko tu - latem na Mazurach. Nic nie trzeba, nie trzeba się śpieszyć, można godzinami wylegiwać się na słońcu, czytać książki, albo snuć się bez celu po okolicy, jeździć na rowerowe wycieczki bliżej i dalej, zaglądać do ulubionego zagajnika w poszukiwaniu grzybów, chodzić na spacery na ulubioną polną drogę, zerwać pierwsze antonówki i zrobić z nich szarlotkę, usmażyć placki ziemniaczane... i wiele wiele innych rzeczy. Dlatego spędza tutaj zawsze choć kilka dni latem.














poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Spacer brzegiem morza

Fraszka kocha przyrodę, w każdej postaci, cieszy ją każdy z nią kontakt. Czy to park, polna droga, las czy łąka, ale najbardziej kocha żywioły: wodę i przestrzeń, o którą najłatwiej poza miastem na ukochanych Mazurach i w równie kochanych górach. Fraszka zaprasza na spacer brzegiem morza (Plaża Stogi - Górki Zachodnie), leniwy, nieśpieszny, z szumem fal (4 godziny szumu fal do posłuchania;-)) i obserwacją morza, a także z poszukiwaniem muszelek i bursztynów ;-)












piątek, 16 sierpnia 2013

Żuraw - najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie

Fraszka będąc w nowych miejscach lubi zwiedzać i zobaczyć to i owo. W Gdańsku nie jest po raz pierwszy, ale nie widziała tu wszystkiego, a jest tu wiele interesujących miejsc, które warto zobaczyć. Wybór padł na Żurawia. Poniżej fotki z wnętrza obiektu oraz trochę info o tym niecodziennym i wiekowym zabytku, którym możemy się chwalić wśród obcokrajowców, gdyż jest to najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie :-)



Żuraw jest najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie. Został zbudowany w latach 1442 - 1444 w formie dwóch ceglanych baszt (Bramy Szerokiej nad Motławą), między którymi zainstalowano drewniany mechanizm dźwigowy. Pełnił potrójną funkcję: dźwigu przeładunkowego, fortyfikacji obronnej i bramy miejskiej. Jako dźwig miał za zadanie podnoszenie ciężkich (był w stanie podnieść ciężar 4 ton) ładunków ze statków oraz stawianie i opuszczanie masztów. Jego mechanizm napędowy stanowiły dwie pary kół o różnej średnicy zaopatrzonych w drewniane belki, po których chodzili robotnicy wprawiając koła w ruch obrotowy.
Żuraw został podpalony w 1945, gdy miasto zdobyła Armia Czerwona. Ocalały mury okalające drewnianą konstrukcję. Po II wojnie światowej zrekonstruowano część drewnianą. Obecnie jest oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego, które prezentuje w Żurawiu wystawę, ukazującą życie portowego miasta w czasach największej jego prosperity od XVI do XVIII wieku. Gdańsk nazywany wówczas spichlerzem Europy, był najdynamiczniejszym portem na Bałtyku.
W salach wystawowych pokazano m.in. nawigację w porcie, techniki przeładowywania towarów, wygląd kupieckiego kantora i mieszczańskiego salonu a także warsztaty typowych dla charakteru miasta rzemieślników: żaglomistrza, cieśli okrętowego i powroźnika.

GODZINY OTWARCIA:
1.07.2013 - 1.09.2013 – Poniedziałek - niedziela 10:00-18:00
2.09.2013 - 30.11.2013 – Wtorek - niedziela 10:00-16:00
1.12.2013 - 31.12.2013 – Wtorek - niedziela 10:00-15:00
CENY BILETÓW: 8 zł normalny i 5 zł ulgowy