poniedziałek, 20 czerwca 2022

Topinambur. Dlaczego warto mieć go w swoim ogródku?

To mój mały zagonek topinamburu. Zasadziłam go tej wiosny i mam nadzieję, że mi się pięknie rozrośnie. Bulwy dostałam od koleżanki, za co jej pięknie dziękuję. Dlaczego chciałam mieć topinambur we własnym ogródku? Po pierwsze jest bardzo zdrowy - o czym pisze poniżej, a po drugie tu na Mazurach jeszcze nie jest tak popularny w sklepach. 


Topinambur, nazywany jest także: słonecznikiem bulwiastym, karczochem jerozolimskim lub gruszką ziemną. To roślina spokrewniona ze słonecznikiem zwyczajnym. Ma dekoracyjne żółte kwiaty, wyglądające jak małe słoneczniki. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie był uprawiany przez rdzenne ludy w czasach prekolumbijskich. Byli to przede wszystkim Indianie z plemienia Topinamboore i stąd nazwa rośliny. Topinambur trafił do Europy wraz z odkryciami geograficznymi i jest tu uprawiany od XVIII wieku. Jest łatwy w uprawie. Bulwy sadzi się na wiosnę i wykopuje na jesieni, jak ziemniaki. Spożywane są bulwy tej rośliny. 

Topinambur jest bogatym źródłem cennych składników, korzystnie wpływających na nasze zdrowie. Zawiera wiele witamin, w tym: A, B6, C, E, K, z grupy B – zwłaszcza niacynę, czyli witaminę B3 oraz tiaminę, ryboflawinę i kwas foliowy oraz minerałów: jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. W topinamburze znajdują się też pektyny i błonnik. Dzięki temu topinambur ma szereg właściwości prozdrowotnych: 

  • obniża poziom cukru we krwi,
  • obniża cholesterol LDL – czyli tak zwanego złego cholesterolu,
  • reguluje ciśnienie tętnicze,
  • reguluje pracę układu pokarmowego,
  • zapobiega chorobom jelita grubego,
  • wspiera prawidłowy rozwój mikroflory jelitowej,
  • wspiera działanie układu nerwowego,
  • oczyszcza organizm z toksyn,
  • wspomaga odchudzanie (dzięki błonnikowi).

Jak spożywać topinambur?

Bulwy topinamburu są niezwykle soczyste i mają delikatny, słodkawy smak, który może nieco przypominać orzechy lub karczochy. Można z niego wyciskać sok, który pije się przed posiłkiem. Bulwy topinamburu z powodzeniem można również gotować, smażyć, piec czy jeść na surowo, np. pokrojone w plastry dodane do sałatki. Czyli z topinamburu zrobimy: frytki, placki, puree, zapiekankę, zupę krem, pastę kanapkową, frittatę i wiele innych potraw. Może być także kiszony, jak ogórki.


1 komentarz:

  1. Witam wszystkie osoby zainteresowane tematem. Jeżeli szukacie portalu w pełni poświęconego kobietom, to polecam Wam sprawdzić stronę - https://wkobiecymwydaniu.pl/2020/05/19/negatywne-emocje-jak-uwolnic-sie-od-nich-i-oczyscic-umysl/ , gdzie znajdziecie najrózniejsze artykuły na tematy związane z zdrowiem, urodą, domowymi obowiązkami i wiele więcej.

    OdpowiedzUsuń