wtorek, 16 lipca 2019

Ziołowe herbatki - pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna, a jednak niezwyczajna. Zazwyczaj mijamy ją z odrazą i uważamy, aby się nią nie poparzyć. A warto założyć rękawiczki i zerwać kilkanaście liści, umyć je - traci wtedy swoje parzące właściwości i zalać wrzątkiem, parzyć pod przykryciem 10-15 minut i popijać. Dodanie plasterka cytryny poprawia jej smak. Można parzyć także pokrzywę ususzoną - samodzielnie lub zakupioną w sklepie lub zielarni.



"Pokrzywa zwyczajna (łac. Urtica dioica L.)
Inne nazwy: pokrzywa parząca, pokrzywa wielka, pokrzywa dwupienna, parzawka, żgajka.
Pokrzywę spotyka się niemal na całej kuli ziemskiej, głównie jednak w strefie klimatu umiarkowanego.
Lekarze starożytni wysoko cenili pokrzywę. Stosowali ją głównie jako lek pobudzający krwawienia miesiączkowe oraz zmiękczający czyraki. Jej młode liście, przypominające w smaku szpinak, zjadane wiosną jako warzywo były znanym środkiem „czyszczącym krew”. Przy paraliżu zalecano nacieranie świeżą pokrzywą kończyn, „aż się jakieś czucie w nich pojawiało”. Przyrządzano z nich także zupę, popularna zwłaszcza w krajach skandynawskich.
We współczesnym lecznictwie stosuje się liście i korzenie pokrzywy. Liście pokrzywy są zasobne w chlorofil, związek przypominający hemoglobinę. Służy on do produkcji preparatów stosowanych w leczeniu niedokrwistości i choroby popromiennej. W leczeniu niewielkich krwawień z przewodu pokarmowego wykorzystuje się liście ze względu na dużą zawartość witamin. Wyciągi z liści pokrzywy pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i działają żółciopędnie. Ułatwiają także trawienie, przyswajanie pokarmów i prawidłowy przebieg procesów przemiany materii. Przyspieszają również wydalanie z organizmu wszelkich toksyn. Z tego względu wiele kuracji odmładzających, polega na codziennym wypijaniu świeżego soku z pokrzywy.
Medycyna ludowa zaleca miód pokrzywowy jako skuteczny środek profilaktyczny przeciw nowotworom oraz wzmacniający dla rekonwalescentów po wyniszczających chorobach.
Korzenie pokrzywy jeszcze silniej eliminują szkodliwe produkty przemiany materii. Mają także korzystny wpływ na mieszki włosowe oraz gruczoły potowe i łojowe. Używane są zewnętrznie w łupieżu, łojotoku skóry i wypadaniu włosów."


*Podane tu informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie służą do diagnozowania i leczenia chorób. Zioła i naturalne produkty mogą silnie działać na ludzki organizm, wchodzić w interakcje z żywnością, lekami oraz silnie alergizować. Przed stosowaniem ziół i innych naturalnych produktów należy skonsultować się ze specjalistą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz