piątek, 17 stycznia 2014

Ciotka Karola 3.0

Czy Fraszka lubi chodzić do teatru? Oczywiście, że lubi, ale nie zdarza jej się to zbyt często, co postanowiła zmienić i jakiś czas temu wybrała się na spektakl Ciotka Karola 3.0 do Teatru Kwadrat. Sztuka Ciotka Karola została napisana przez dziewiętnastowiecznego autora Brandona Thomasa i jest klasyczną angielską farsą. Jeśli chcecie się rozerwać, uśmiać, zrelaksować, to sztuka ta jest wciąż grana i można się na nią wybrać.

(foto ulotki otrzymanej w Teatrze Kwadrat - autorstwo Fraszka)

Tytułowy Karol Wykeham jest studentem i oczekuje zapowiedzianej wizyty jedynej krewnej - ciotki Donny Lucii d'Alvadorez - milionerki z Brazylii. Wizyta ta jest zarówno jemu, jak i jego najbliższemu koledze ze szkolnej ławy - Jackowi Chesney, jak najbardziej na rękę, bowiem obaj potrzebują obecności ciotki, aby zaprosić do siebie miłe panny, w których panowie ulokowali swe uczucia. I wszystko zapewne odbyło by się według wcześniej ustalonego planu, gdyby nie nadeszła niespodziewana depesza z informacją o odwołaniu wizyty. Młodzieńcy wpadają w panikę. Z pomocą przychodzi im ich wspólny kompan - lord Francourt Babberley, który na zaliczenie jednego z przedmiotów musi przebrać się za kobietę. W momencie, gdy pojawiają się panny, panowie przedstawiają im przebranego za damę swojego kolegę, który od tej niefortunnej chili musi pozostać ową sławną ciotką Karola. Dodatkowo całą sytuację komplikuje wizyta ojca Jacka oraz wuja jednej z panien. Owi starsi dżentelmeni zaginają parol na bogatą wdówkę. Komplikacjom i zabawnym sytuacjom nie ma końca, co sprawia, że salwy śmiechu do samego końca sztuki nie słabną  - dobra zabawa gwarantowana.

Spektakl zrealizowany jest w konwencji klasycznej, jednak z wieloma współczesnymi elementami, zarówno w warstwie literackiej (współczesne modne powiedzonka, piosenki napisane przez Czesława Mozila), kostiumowej oraz dekoracjach. Wszystko to razem wspaniale się komponuje, co powoduje, że widz wychodzi z teatru  z poczuciem świetnie spędzonego czasu. Tak było w przypadku Fraszki i jej towarzystwa.

Więcej informacji o sztuce na stronie Teatru Kwadrat.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza