niedziela, 29 marca 2015

Marcowe migawki kulinarne


(najprostsza sałatka: kilka rodzajów sałat, oliwki, suszone pomidory z oliwą i ziołami)

(muffiny z malinami - pyszne i nie robione przeze mnie, ale przez mężczyznę ;)

(prosty obiad: pieczone ziemniaki, pieczona marchew, makrela wędzona)

(kruche ciasteczka owsiane)

(zielona zupa-krem z jarmużu)

(pierś z indyka pieczona z gruszkami i żurawiną)

(pasztet z ciecierzycy)

(sobotnie śniadanie)

(prosty obiad: schab pieczony, ziemniaki i bób - zamrożony latem ;)

(pulpeciki (mielone z szynki) w sosie pomidorowym)

(polędwiczki duszone z warzywami)

piątek, 20 marca 2015

Makaron z krewetkami, fasolką szparagową, pomidorami koktajlowymi i ziołami

Po bezglutenowych daniach naszła mnie ochota na makaron. Dorzuciłam krewetki,  fasolkę szparagową, pomidorki koktajlowe i sporo ziół i przypraw. Danie banalnie proste, ale smaczne i treściwe, tzn. można się nim najeść. Do tego szybkie, a czasu każdemu z nas ciągle brakuje.

Ech... tęsknię za dzieciństwem, za tym, że czas wtedy tak nie pędził, że było go nawet sporo, aby się ponudzić, choć, akurat ja nie należę do osób potrafiących się nudzić. Ale już takie "nicnierobienie" - przyznacie, że przyjemna sprawa. Nic to, nie ma co narzekać na brak czasu. W końcu wszyscy mamy go tyle samo, po 24 godziny każdego dnia i zadziwiająca rzecz, że jednym udaje się w tym samym czasie zrobić wiele, a innym zgoła nic.

Można zaplanować sobie obiad lub kolację z proponowanym przez mnie daniem na jutrzejszy pierwszy dzień wiosny. Myślę, że lampka białego wina będzie tu pasować wyśmienicie. I nie żałować czasu na delektowanie się dobrym jedzeniem i doborowym towarzystwem :-)


Składniki (porcja dla 2 osób):

  • 100/150 g makaronu (u mnie kokardki),
  • 250 g mrożonych krewetek,
  • 100 g mrożonej fasolki szparagowej,
  • 6-8 pomidorków koktajlowych,
  • 1/2 cebuli,
  • 2 łyżki oliwy,
  • 2 ząbki czosnku,
  • po sporej szczypcie: imbiru, pieprzu kajeńskiego, soli, tymianku, oregano, bazylii, kurkumy,

Wykonanie:
Makaron ugotować według przepisu podanym na opakowaniu. Krewetki wrzucić do wrzącej wody i obgotować przez 5-10 minut. Odcedzić przelać wodą i oderwać ogonki. Fasolkę szparagową ugotować na parze. Cebulę pokroić na drobną kostkę. Pomidorki umyć i pokroić w ćwiartki. Na rozgrzaną patelnię wlać oliwę i zeszklić na niej cebulkę. Następnie dorzucić dwa obrane i rozgniecione ząbki czosnku. Następnie dorzucić krewetki, smażyć je po minucie z obu stron. Następnie dorzucić ugotowaną fasolkę i pomidorki koktajlowe. Dodać wszystkie zioła i dusić wszystko razem 5 minut pod przykryciem. Na koniec dodać ugotowany makaron i wymieszać razem danie. Podawać ciepłe, najlepiej na podgrzanych talerzach. Smacznego.




niedziela, 15 marca 2015

Bezglutenowy puszysty omlet z malinami

Kolejna wariacja na temat puszystego omletu na słodko. Mam jeszcze trochę zamrożonych malin, i wykorzystuję je do różnych potraw. Pomyślałam, że będą świetnie pasować do tego omletu. I nie myliłam się. Mrożone maliny rozmrożą się podczas pieczenia omletu i będą świetnie smakować. Ja lubię omlety na słodko zjadać suto polane miodem. Miód zresztą znika u mnie w zastraszającym tempie. Ostatnio trochę chorowałam, więc zużywałam go do rozgrzewającego napoju z gorącej wody, świeżego imbiru, cytryny i właśnie miodu. Kiedyś przepis na ten napój znalazłam na Liskowym blogu white plate: Hot Lemon Ginger Honey.


Składniki (porcja dla jednej osoby):
  • 2 jajka,
  • 2 łyżki mąki ryżowej,
  • 1 łyżeczka cukru pudru,
  • garść mrożonych malin,
  • 2 łyżki miodu,
  • kawałek masła.
Wykonanie:
Maliny wyjąc z zamrażarki. Białka oddzielić od żółtek, umieszczając je w oddzielnych miskach. Białka ubić na sztywną masę. Następnie dodać żółtka i dalej ubijać. Dodać mąkę ryżową i cukier puder i dokładnie wymieszać z masą jajeczną mikserem na mniejszych obrotach. Rozgrzać patelnię na średnim ogniu, wysmarować ją kawałkiem masła. Wlać masę, na nią wrzucić maliny i smażyć na wolnym ogniu do zrumienienia się spodu. Następnie przewrócić na drugą stronę. Może to być trudne, zwłaszcza, gdy smaży się omlet na dużej patelni, więc podzieliłam drewnianą łopatką omlet na 4 części i każdą z nich odwracałam oddzielnie. Omlet podawać polany miodem, syropem klonowym lub posypany cukrem pudrem. Smacznego :-)







sobota, 14 marca 2015

Crumble malinowe - bezglutenowe

Crumble z owocami, czyli owoce pieczone pod kruszonką są chyba najprostszą formą ciasta, jakie przyszło mi piec. Jest tak łatwe do przygotowania, że każdy sobie z nim poradzi, nawet początkujący adepci kulinarnej przygody. No i jest pyszne z każdym rodzajem owoców, np. z truskawkami. Tym razem postanowiłam zrobić je z malinami. Jest obłędne w smaku. Lekko posypane cukrem pudrem, bo w składzie jest tylko 1/4 szklanki cukru i ten kwaskowaty smak malin, ech... poezja smaku. Zużyłam prawie całe pozostałe mrożone maliny, jakie miałam, zostało odrobinę. Będę używać ich do dekoracji lub do puszystego omletu z malinami. Na szczęście w sklepach można kupić maliny mrożone, ale to nie to samo. Tego lata zamrożę ich zdecydowanie więcej.


Składniki:
  • paczka mrożonych malin (miałam własne zamrożone latem),
  • 1/2 szklanki mąki ryżowej,
  • 1/2 szklanki mąki kukurydzianej,
  • 1/4 szklanki cukru,
  • 1/2 kostki masła,

Wykonanie:
Piekarnik nagrzać do 180 stopni Celsjusza. Żaroodporne naczynie wysmarować masłem, można oprószyć odrobiną mąki, ale nie jest to konieczne i wsypać mrożone maliny. Do dużej miski wsypać obie mąki, cukier i posiekane masło. Wszystkie składniki wymieszać łyżką lub zagnieść ręką na kruszonkę. Grudkami ciasta posypać maliny i wstawić do nagrzanego piekarnika na 30 minut. Piec do momentu zbrązowienia wierzchu. Z lodami śmietankowymi będzie smakowało wyśmienicie lub zajadać jako samodzielny deser. Smacznego :-)